Środa, 26 Czerwiec 2019
Strefa łaźni parowej
Caldarium

Temperatura ok. 50 – 60°C. Zaleca się stosowanie aromatyzacji (aromatyzacja sucha firmy Klafs). Ogrzewane są podłoga, siedziska i ścianyPojęcie to oznaczało ciepłą kąpiel w dawnych termach rzymskich o ogrzewaniu podłogowym. Przynosiło to efekt pocenia i oczyszczania.

Obecnie caldaria buduje się najczęściej z ceramiki piecowej, kamionki, lub kamienia naturalnego o powierzchniach tynkowanych. Promieniujące ciepło doprowadzane jest przez ogrzewanie ciepłą wodą.. Pobyt w łaźni może trwać do pół godziny, dlatego caldaria powinny mieć atrakcyjne wyposażenie.

Caldaria mogą być dodatkowo wyposażone w parownik, ale wtedy z przyczyn higienicznych nie należy stosować ceramiki piecowej (powstają pęknięcia).

Więcej…
 
Łaźnia z kąpielami w mule

Łaźnia błotna to łaźnia parowa ze sterowanym, periodycznym dopływem pary, w której użytkownik sam naciera się mułami. Pomieszczenie ma zwykle bogate, orientalne wyposażenie z ceramiką ręczną, kolumnami i indywidualnymi siedziskami.

Przebieg czynności:
po wzięciu natrysku użytkownik naciera się dostarczonymi mułami; do twarzy, na dekolt i do ciała przewidziane są różne rodzaje mułu, o odmiennym kolorze i ziarnistości.

Pobyt w łaźni trwa 20 minut, a para dostarczana jest w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu muł pozostaje elastyczny. W tym czasie muł rozcierany jest na ciele. Do mycia rąk służą umieszczone przy siedziskach krany.

Więcej…
 
Łaźnia parowa

Zwana też „łaźnią turecką”. Łaźnia ciepła i wilgotna. Temperatura 43 – 46°C. Wilgotność powietrza: 100%. Ogrzewane są podłoga i siedziska. Klafs oferuje łaźnie parowe z prefabrykowanych elementów akrylowych oraz produkowane na zamówienie „łaźnie parowe masywne” z kamionki i granitu (marmur i fajans nie wchodzą w rachubę). Możliwa jest aromatyzacja.

Para to uniwersalna moc napędzająca lokomotywy, nadająca gładkości garniturom, tworząca piankę na kawie. Przy tych wszystkich możliwościach zastosowań, często zapominamy o wiele dawniejszą korzyść płynącą z pary. Jak rzadko które medium, może ona wzmagać dobre samopoczucie. W czystej, a przy tym imponującej postaci działanie to uwydatniają łaźnie parowe  – ten, kogo owioną gorące kłęby, poczuje, jak wzbiera w nim rozkosz. Uczucie to jest tak wyraźne, że właściwie wcale nie musimy wspominać o licznych zdrowotnych zaletach, aby zrobić komuś chętkę na jedną z naszych łaźni parowych.

Więcej…